Preskoči na glavni sadržaj

GERONIMO

 

Geronimo spada u meni najdražu skupinu slikovnica – onu u kojoj tekst i ilustracije zajedno donose priču, nadopunjuju se i isprepliću te u kojoj čitatelj aktivno sudjeluje u priči.

E baš takva je slikovnica o malome pingvinu Geronimu koji je, od kada je došao na svijet, imao samo jednu želju – letjeti. Pokušavao je na razne načine: jureći niz ledeni brijeg, pomoću morskoga slona i kita, na krilima albatrosa...no ništa nije upalilo.

Po uputi cara pingvina tata je Geronimu slomio srce rekavši mu istinu o pingvinima i letenju. 

Geronimove su suze potaknule tatu na razmišljanje i na želju za promjenom. Odlučio je učiniti sve u svojoj moći da Geronimu pokaže da u životu može sve što poželi (ponekad samo na drugačiji način).


Ponosni otac promatrao je sina kako leti sve više i više i više.

     „Tata! Vidi! Letim!“




Neću vam odati što je smislio. Pročitat ćete sami u ovoj divnoj slikovnici.

A do tada maštajte i smišljajte svoje ideje o letenju pingvina. Upravo to je ono divno u slikovnicama i pričama – daju nam nove ideje, potiču maštanje, zovu u neke druge svjetove i, ono najvažnije, pokazuju da je sve moguće.


Ponekad, uz malo pomoći i nekoliko naopakih pingvina, snovi doista mogu postati stvarnost.


Postoji još jedna divna stvar koju možemo dobiti iz ovako dobrih slikovnica – uzor. Uvijek govorim kako iz slikovnica (koje su naizgled samo za djecu) možemo naučiti puno više nego iz najdebljih knjiga. 

U ovoj su mi uzori i Geronimo i njegov tata. Geronimo zato što nije odustajao i pokušavao je i pokušavao dok god nije bio primoran stati (ali sigurna sam da se i tada nastavio nadati). A tata...tata je za svoga sina odlučio promijeniti ponašanja koja su se prenosila s generacije na generaciju i za koja se vjerovalo da su jedina istina. Svojim je trudom i dosjetljivošću dokazao suprotno i svome sinu omogućio naizged nemoguće.


„Niste li i vi nekada sanjali da letite?“, upitao je tata.




Zanimljivosti o ovoj slikovnici:

1. Priča započinje i prije prve stranice – ilustracijama na uvodnoj stranici i stranicama s naslovom.

2. Autor se na nekoliko mjesta direktno obraća čitatelju i daje mu smjernice i upute.

3. Tekst ne priča priču samo odabirom riječi nego i svojim izgledom – različitim veličinama, položajima, debljinama, smjerovima...

4. Svaka je stranica drugačije dizajnirana i ilustracije i tekst su doneseni na neki novi i zanimljiv način.

5. Ime autora teksta na naslovnici napisao je jedan od najpoznatijih ilustratora na svijetu – Quentin Blake.


Lavova preporuka: 




Detalji o slikovnici:

Tekst: David Walliams

Ilustracije: Tony Ross

Izdavač: Mozaik knjiga



P.S.

Ako vam se svidjela preporuka, zapratite nas i na Instagram profilu @lav_cita gdje dijelimo preporuke za knjige, ideje za čitanje i aktivnosti uz razne slikovnice i knjige za djecu.


Knjiški pozdrav,

Dorja & Lav




Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

DIVLJA SVINJA IDE NA MORE

  Divlja svinja ide na more zabavna je i predivna slikovnica o jednoj divljoj svinji koja odluči poći na more. I prije same priče autorica nas je osvojila time što čitatelje upoznaje s divljim svinjama kroz nekoliko riječi o njima i njihovim navikama koje su upotpunjene ilustracijama njihovih otisaka papaka i ovo je jako zanimljiv uvod u slikovnicu. Nakon toga kreće vesela priča u odličnim rimama koje čitatelja oraspolože u trenu. "Kupaći kostim, plovci za papke, noćna krema za otekle kapke, šareni ručnik za pješčanu plažu, zaštitna krema kojom leđa se mažu. U kofer ugura još čuda trista i brlog sad prazan čistoćom blista." Osim teksta, oduševile su nas i ilustracije koje toliko dobro "surađuju" s tekstom i isprepliću se s njime da zajedno donose potpunu priču.  Tekst je pisan različitim fontovima i u različitim smjerovima te šeće po stranicama kao i ilustracije - što je po meni jedna od važnijih sastavnica dobre postmoderne slikovnice. I za kraj, dijelim 5 stvari p

DJEČJI BOŽIĆ

  Za početak UPOZORENJE : Slikovnice Davida Litchfielda prvi put čitajte sami i dobro se pripremite za čitanje na glas. Ili budite brzopleti kao ja pa gutajte suze i jedva ispuštajte riječi dok dijete nestrpljivo čeka nastavak priče.   Eto takve slikovnice radi ovaj autor. Predivne, emotivne, pune detalja, s toplim pričama, najljepšim porukama i ilustracijama kojima bi bez razmišljanja ukrasila zidove stana. Dječji Božić ima sve ovo, a možda čak i malo više (jer božićni duh uvijek malo pridonese). Priča započinje u prodavaonici igračaka braće Claus u kojoj je radio i njihov voljeni nećak Nicky. Igračke koje su izrađivali i prodavali bile su najposebnije igračke u gradu i svako ih je dijete željelo imati.  Svaka igračka koju su braća Claus izradila svjetlucala je na poseban način i to je značilo da će pronaći dijete za koje je savršena.   Jednoga je dana Nicky počeo primjećivati da neka djeca nikada nisu ušla u prodavaonicu, nego samo čeznutljivo gledala izlog i pobjegla kada

MRLJEK I PRLJEK NA KISELOM ZADATKU: PRIČA O SMRDLJIVIM NOGAMA

  SAVJET prije čitanja: Nemojte ovu slikovnicu prije čitanja s djetetom pročitati u sebi. Neka prvo čitanje bude na glas – garantiram više smijeha i zabave. Ja sam ju prvi put čitala s nećakinjom i na nekim sam dijelovima zbog smijeha morala zaustaviti čitanje.   Evo i zašto: Mrljek i Prljek, već dobro poznate bakterije, glavni su likovi još jedne smiješne i zabavne pustolovine – one sa smrdljivim nogama. A budući da su smrdljive noge omiljena destinacija svim bakterijama, ovo im je putovanje bilo nezaboravno. Bilo bi i najbolje na kojem su ikada bili da tamo nisu susreli svog idola kapetana Smrada koji je poremetio njihove planove. A planovi su bili najfujastiji i najbljakaviji koje možete zamisliti – dobivati pet kuglica sladoleda od kiselog znoja kod slastičarke Ešerihije do kraja života u zamjenu za bačve kiselog znoja s dječjih stopala. S druge strane priče nalazi se dječak Hugo čije su smrdljive noge naše bakterije posjetile. Hugo se toliko zaljubio u svoje nove teni